Vajina Daraltma Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?


Son yıllarda en fazla yapılan genital estetik ameliyatları arasında ilk sıralarda yer alan vajina daraltma ameliyatı ile kadınlar öz güvenlerini tekrar kazanarak daha mutlu bir cinsel yaşama merhaba demektedir.

İri doğum yapmak ve çok sayıda normal doğum yapmak gibi durumları yaşayan kadınların ortak sorunu olan vajina deformasyonu ne yazık ki kadınların cinsel yaşantılarında kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine de neden olarak onları mutsuz kılmaktadır. İşte halk dilinde vajina daraltma ameliyatı olarak bilinen vajinoplasti ameliyatı bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak cerrahi müdahaledir. Peki, vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir?

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyat olmak için karar veren kadınların pek çoğunda ameliyat sonrası iyileşme süreci ile ilgili tereddütler yaşanmaktadır. Oysaki vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme süreci son derece hızlı ilerler. Ameliyat ile vajinanın hemen girişinde yer alan bölüm daraltılır ve operasyon tamamlanır.

Bunun ardından genelde aynı gün hasta taburcu edilerek antibiyotik ilaç ve ağrı kesici reçetesi yazılır. Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanmanız ve doktorunuzun tavsiye ettiği tüm kurallara uymanız iyileşme sürecinin sorunsuz şekilde geçirilmesi için çok önemlidir.

Ameliyattan 3 gün sonrasında doktorunuzun aksini söylemediği her durumda banyo yapmanıza izin verilir. Ancak banyo ayakta duş olarak yapılmalı ve küvet doldurularak içine girilmemelidir. Yine banyo sonrası genital bölge mutlaka çok iyi kurulanmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası cinsellik konusunda ise doktorun onay vermesi ve ameliyatın başarılı geçtiğini belirleyerek iyileşme sürecinin tamamlandığını söylemesi çok önemlidir. Ancak ortalama bir tarih vermek gerekirse vajinoplasti sonrası cinsel ilişki için en az 1 ay beklenmelidir.