Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Cinsellik


Kadınlarda daha mutlu bir cinsel hayatın kapılarını aralayan ve her geçen gün daha fazla kadının tercih ettiği vajina daraltma ameliyatı vajinanın hemen girişinin yapılan müdahale ile daraltılmasını sağlamaktadır. Bu ameliyat sayesinde vajina eskisine oranla daha dar bir hale geldiği için hem kadının hem de cinsel partnerinin ilişkiden daha fazla zevk almasını sağlamakta, aynı zamanda farklı sorunların çözümünü de sağlamaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası 

Tıp dilinde vajinoplasti olarak anılan vajina ameliyatı sonrası hastalar hızlı bir iyileşme sürecine geçerler. Bu süreçte en önemli olan kriterlerden biride hastanın hijyenine dikkat etmesi ve pansumanlarını düzenli olarak yapmasıdır. Buna ek olarak mutlaka doktorunuzun reçete ettiği ilaçları özellikle de antibiyotiği zamanında kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu ameliyatlarda genelde kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için vajinoplasti sonrası dikiş aldırmak gerekmez. Vajina daraltma ameliyatı sonrası cinsellik konusunda ise en önemli karar merci ameliyatı gerçekleştiren doktordur. Doktorunuz gerekli muayeneleri yaparak değerlendirmede bulunacak her şeyin yolunda olduğuna karar verirse bu durumda cinsel ilişkiye girmenize izin verecektir.

Genelde bu süreç yaklaşık 1 ay kadar sürmekte ve vajina daraltma ameliyatından sonraki bir ayın dolmasının ardından cinsel ilişkiye izin verilmektedir. Ancak bazı durumlarda özellikle de vajinoplasti sonrası enfeksiyon oluşması gibi sorunların yaşanması halinde bu süre daha da uzatılmakta ve tam olarak iyileşme yaşanması beklenmektedir.