Vajina Daraltma Hakkında Merak Edilenler

Vajina başta normal doğum olmak üzere pek çok nedene bağlı olarak sıkı formunukaybedebiliyor. Ancak hızla gelişen tıp teknolojisi artık bu sorunu ortadan kaldırmakta da başarılı çözümler sunabiliyor. Vajinanın daha sıkı bir forma kavuşmasını sağlamak içinvajinoplasti ameliyatı gerçekleştirilebilir. Bu operasyon vajinanın daraltılması için yapılan bircerrahi operasyondur.

Doğum ya da yapısal olarak genişlemiş vajinanın tek bir cerrahioperasyon ile daha dar forma kavuşması mümkün oluyor.Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?Bu ameliyat genel anestezi altında uygulandığı için hastanın herhangi bir ağrı ya da acıhissetmesi mümkün olmuyor. Ameliyat yaklaşık olarak 1 saat içerisinde tamamlanıyor.Operasyon esnasında vajinanın başlangıcından iç kısmına doğru  olmak üzere vajina duvarınamüdahale ediliyor.

Bu ameliyat ile pelvis tabanını meydana getiren kaslar birbirineyaklaştırılmış oluyor.Vajinoplasti Ameliyatı SonrasıAmeliyatın ardından vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığı için dikiş aldırmayagerek kalmıyor. Dikişlerin erimesi hastaya göre değişkenlik gösterse de genellikle yaklaşık 2hafta sürüyor.

Bu süre boyunca dikişli bölgeye pansuman yapılması ve vajinal temizliğemaksimum düzeyde özen gösterilmesi gerekiyor. Aynı zamanda hekim tarafından reçeteedilen ilaçlar da mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır.Vajinanın tam olarak iyileşmesi için 45 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor. Bu süre boyuncavajina hala tam olarak iyileşmediği için cinsel ilişki önerilmiyor. Ancak 45 günlük sürenintamamlanmasının ardından hastalar rahatlıkla cinsel ilişki yaşayabilir.