Vajinoplasti Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?


Halk arasında daha ziyade vajina daraltma ameliyatı olarak bilinen vajinoplasti ameliyatı son dönemde artık kadınların cinsel kimliklerine çok daha fazla önem vermeye başlaması ile beraber daha sık yapılmaktadır. Peki, vajinoplasti ameliyatı nedir, nasıl yapılır?

Vajinoplasti Nedir?

Vajinanın daraltılması amacı ile yapılan cerrahi müdahalelerin tümüne vajinoplasti ameliyatı adı verilmektedir. Özellikle de çok sayıda normal doğum yapan ya da iri doğum yapan kadınlarda vajina kanalının genişlemesi sorunu yaşanmaktadır. Ortaya çıkan bu sorun kadınlarda cinsel ilişki esnasında kanalın geniş olması nedeni ile farklı sıkıntılar yaşanmaktadır. Yine kadında özgüven sorunları yaşanmasına neden olduğu için mutsuzluk ve endişeler yaşanmasına neden olabilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinanın hemen giriş bölümünde yer alan yaklaşık 6 santimlik bir bölümün özel yöntemler kullanılarak daraltılması ile vajinoplasti ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat günümüzde geliştirilen özel yöntemler sayesinde artık çok daha kolay bir şekilde yapılabilmekte olup yine aynı şekilde başarı oranları da yükselmektedir. Hastaların hastanede kalma süreleri ve iyileşme süreleri de büyük oranda azalmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası 

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında hasta doktorun önerilerini takip ederek iyileşme sürecine geçmelidir. Bu süreçte doktor tarafından reçete edilen tüm ilaçlar tam zamanında ve eksiksiz olarak alınmalı, ameliyattan sonra ilk banyo için en az 3 gün beklenmelidir. Duş alınarak yıkanmalı, küvete girilmemelidir. 1 ay boyunca deniz ya da havuza girilmemelidir. Vajinoplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişki için en az yine 1 ay beklenmesi gerekmektedir.